Panasonic Electronic Components ECA-2VM100B
ECA-2VM100B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2VM100B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2VM100B.pdf
Availability of ECA-2VM100B
QUANTITY
ECA-2VM100B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2VM100B
Internal Part NumberEIS-ECA-2VM100B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2VM100B
Related LinksECA-2, ECA-2VM100B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2VM100B Details Description
Related parts for ECA-2VM100B
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
FUSE 700A 1250V 3BKN/90 AR CU datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG16 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
KTB MOPL 7650 S2N datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf