Panasonic Electronic Components ECA-2VM220B
ECA-2VM220B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2VM220B
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2VM220B.pdf
Availability of ECA-2VM220B
QUANTITY
ECA-2VM220B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2VM220B
Internal Part NumberEIS-ECA-2VM220B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current195mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2VM220B
Related LinksECA-2, ECA-2VM220B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2VM220B Details Description
Related parts for ECA-2VM220B
RES SMD 560K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A D2PAK datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 3% SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X12 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 10X1X5" 5A FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP 4F -20% +80% 2.8V SMD datasheet.pdf