Panasonic Electronic Components ECA-2WHG100
ECA-2WHG100 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WHG100
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WHG100.pdf
Availability of ECA-2WHG100
QUANTITY
ECA-2WHG100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WHG100
Internal Part NumberEIS-ECA-2WHG100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WHG100
Related LinksECA-2, ECA-2WHG100 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WHG100 Details Description
Related parts for ECA-2WHG100
RELAY MINI SSR 240VAC @ 2A ZERO datasheet.pdf
TUBING PVC .875" ID 50' BLACk datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.5MM datasheet.pdf