Panasonic Electronic Components ECA-2WHG220
ECA-2WHG220 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WHG220
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WHG220.pdf
Availability of ECA-2WHG220
QUANTITY
ECA-2WHG220 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WHG220
Internal Part NumberEIS-ECA-2WHG220
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WHG220
Related LinksECA-2, ECA-2WHG220 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WHG220 Details Description
Related parts for ECA-2WHG220
VARISTOR 297V 6KA DISC 17MM datasheet.pdf
FITTING BASE OUTSD COR T170 IVRY datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMB datasheet.pdf
RES 180 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 5.1NS 256CABGA datasheet.pdf
WELD CABLE 2/0AWG 600V RED 2000' datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SBL10(D) datasheet.pdf
LITEPIPE 4MM RND VERT 1.950" datasheet.pdf