Panasonic Electronic Components ECA-2WHG220B
ECA-2WHG220B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WHG220B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WHG220B.pdf
Availability of ECA-2WHG220B
QUANTITY
ECA-2WHG220B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WHG220B
Internal Part NumberEIS-ECA-2WHG220B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WHG220B
Related LinksECA-2W, ECA-2WHG220B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WHG220B Details Description
Related parts for ECA-2WHG220B
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 72POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 2.58A 55 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.62875MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
PLUG KIT, SHIELDED, POST MOLDED, datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf