Panasonic Electronic Components ECA-2WHG3R3
ECA-2WHG3R3 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WHG3R3
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WHG3R3.pdf
Availability of ECA-2WHG3R3
QUANTITY
ECA-2WHG3R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WHG3R3
Internal Part NumberEIS-ECA-2WHG3R3
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WHG3R3
Related LinksECA-2, ECA-2WHG3R3 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WHG3R3 Details Description
Related parts for ECA-2WHG3R3
RES 6.2 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FIFO 16384X18 10NS 80QFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SKTS datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 5.4NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
RES 9.31 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf