Panasonic Electronic Components ECA-2WHG3R3B
ECA-2WHG3R3B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WHG3R3B
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WHG3R3B.pdf
Availability of ECA-2WHG3R3B
QUANTITY
ECA-2WHG3R3B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WHG3R3B
Internal Part NumberEIS-ECA-2WHG3R3B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesNHG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current41mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WHG3R3B
Related LinksECA-2W, ECA-2WHG3R3B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WHG3R3B Details Description
Related parts for ECA-2WHG3R3B
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 10% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 300MA 600 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 715 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK 45/18MM-15M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 50A 240VAC 80VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE PIN datasheet.pdf