Panasonic Electronic Components ECA-2WM100
ECA-2WM100 picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WM100
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WM100.pdf
Availability of ECA-2WM100
QUANTITY
ECA-2WM100 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WM100
Internal Part NumberEIS-ECA-2WM100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WM100
Related LinksECA-2, ECA-2WM100 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WM100 Details Description
Related parts for ECA-2WM100
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 2K 14-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX 3.3V MULTIPROTCOL 36SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 20KOHM 25C datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC MELF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
VISU+ 2 RT IS RUNTIME LICENSE datasheet.pdf
RES 250 OHM 2.5W .02% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf