Panasonic Electronic Components ECA-2WM220B
ECA-2WM220B picture photo
Mfg. Part Number
ECA-2WM220B
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
ECA-2WM220B.pdf
Availability of ECA-2WM220B
QUANTITY
ECA-2WM220B Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA-2WM220B
Internal Part NumberEIS-ECA-2WM220B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA-2WM220B
Related LinksECA-2, ECA-2WM220B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECA-2WM220B Details Description
Related parts for ECA-2WM220B
FRAME GROMMET SPLIT 0.236" GRAY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 25V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 24POS SMD datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
LED COB 1202 3000K WW 70CRI SMD datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
60000UF 100V 76X219 85C ST datasheet.pdf