Sullins Connector Solutions ECA10DCSI-S288
ECA10DCSI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA10DCSI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125"
Datasheet Download
ECA10DCSI-S288.pdf
Availability of ECA10DCSI-S288
QUANTITY
ECA10DCSI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA10DCSI-S288
Internal Part NumberEIS-ECA10DCSI-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA10DCSI-S288
Related LinksECA10DC, ECA10DCSI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA10DCSI-S288 Details Description
Related parts for ECA10DCSI-S288
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DUAL DIFF DRVR/RCVR 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.032DIA TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 15.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf