Sullins Connector Solutions ECA10DRMH-S288
ECA10DRMH-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA10DRMH-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND
Datasheet Download
ECA10DRMH-S288.pdf
Availability of ECA10DRMH-S288
QUANTITY
ECA10DRMH-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA10DRMH-S288
Internal Part NumberEIS-ECA10DRMH-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA10DRMH-S288
Related LinksECA10DR, ECA10DRMH-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA10DRMH-S288 Details Description
Related parts for ECA10DRMH-S288
EVAL BOARD FOR VIPER16HD datasheet.pdf
MOSFET 6N-CH 75V 118A ISOPLUS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 100MA 125V datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 150MA 15 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.6UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf