Sullins Connector Solutions ECA15DCWT
ECA15DCWT picture photo
Mfg. Part Number
ECA15DCWT
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125"
Datasheet Download
ECA15DCWT.pdf
Availability of ECA15DCWT
QUANTITY
ECA15DCWT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA15DCWT
Internal Part NumberEIS-ECA15DCWT
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA15DCWT
Related LinksECA1, ECA15DCWT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA15DCWT Details Description
Related parts for ECA15DCWT
IC ADC 8BIT MPU W/MUX OPT 24-DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 160 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
L5-20P MOTOR BASE COVERPLATE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DESLDRNG IRON 120W W/WDH40 STND datasheet.pdf
DIODE CURRENT LIMITING SINGLE SM datasheet.pdf
OSC SO 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf