Sullins Connector Solutions ECA15DRMN
ECA15DRMN picture photo
Mfg. Part Number
ECA15DRMN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW
Datasheet Download
ECA15DRMN.pdf
Availability of ECA15DRMN
QUANTITY
ECA15DRMN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA15DRMN
Internal Part NumberEIS-ECA15DRMN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA15DRMN
Related LinksECA1, ECA15DRMN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA15DRMN Details Description
Related parts for ECA15DRMN
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP 3ST 20-DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 330MA 2.8 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
RP BKA 4W4 INS ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 3.5A datasheet.pdf