Sullins Connector Solutions ECA15DRMS-S288
ECA15DRMS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA15DRMS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .125"
Datasheet Download
ECA15DRMS-S288.pdf
Availability of ECA15DRMS-S288
QUANTITY
ECA15DRMS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA15DRMS-S288
Internal Part NumberEIS-ECA15DRMS-S288
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA15DRMS-S288
Related LinksECA15DR, ECA15DRMS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA15DRMS-S288 Details Description
Related parts for ECA15DRMS-S288
BATTERY PACK 7.2V 180MAH NICAD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 450MA 780 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 100C P 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MOSFET DUAL SAB 1.6V 8SOIC datasheet.pdf