Sullins Connector Solutions ECA18DCWI-S288
ECA18DCWI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA18DCWI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .125"
Datasheet Download
ECA18DCWI-S288.pdf
Availability of ECA18DCWI-S288
QUANTITY
ECA18DCWI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA18DCWI-S288
Internal Part NumberEIS-ECA18DCWI-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA18DCWI-S288
Related LinksECA18DC, ECA18DCWI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA18DCWI-S288 Details Description
Related parts for ECA18DCWI-S288
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
20 CIR MTS .156 ASSY ON TAPE L datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 10.8MM ROUND datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22K OHM 14SOIC datasheet.pdf