Sullins Connector Solutions ECA24DCKD-S288
ECA24DCKD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA24DCKD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS .125"
Datasheet Download
ECA24DCKD-S288.pdf
Availability of ECA24DCKD-S288
QUANTITY
ECA24DCKD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA24DCKD-S288
Internal Part NumberEIS-ECA24DCKD-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA24DCKD-S288
Related LinksECA24DC, ECA24DCKD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA24DCKD-S288 Details Description
Related parts for ECA24DCKD-S288
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.30V SC70-4 datasheet.pdf
KIT DEV RABBIT2000/TCP/IP datasheet.pdf
TERM RING VYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Receptacle 84 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 3A 5V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
7/8" TIN COPPER TUBE SLEEVE 50' datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf