Sullins Connector Solutions ECA28DRYI
ECA28DRYI picture photo
Mfg. Part Number
ECA28DRYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .125"
Datasheet Download
ECA28DRYI.pdf
Availability of ECA28DRYI
QUANTITY
ECA28DRYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA28DRYI
Internal Part NumberEIS-ECA28DRYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA28DRYI
Related LinksECA2, ECA28DRYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA28DRYI Details Description
Related parts for ECA28DRYI
CABLE COAXIAL RG59 20AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 56 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 350MW SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 12POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
SCREW,CAP,SOC HD,METRIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf