Sullins Connector Solutions ECA30DREN-S13
ECA30DREN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECA30DREN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .125"
Datasheet Download
ECA30DREN-S13.pdf
Availability of ECA30DREN-S13
QUANTITY
ECA30DREN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA30DREN-S13
Internal Part NumberEIS-ECA30DREN-S13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA30DREN-S13
Related LinksECA30D, ECA30DREN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA30DREN-S13 Details Description
Related parts for ECA30DREN-S13
JUMPER-H1504TR/A3049N/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS 5.00MM NAT datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 70POS SMD datasheet.pdf