Sullins Connector Solutions ECA30DRXN
ECA30DRXN picture photo
Mfg. Part Number
ECA30DRXN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .125"
Datasheet Download
ECA30DRXN.pdf
Availability of ECA30DRXN
QUANTITY
ECA30DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA30DRXN
Internal Part NumberEIS-ECA30DRXN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA30DRXN
Related LinksECA3, ECA30DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA30DRXN Details Description
Related parts for ECA30DRXN
OPTOISO 5.3KV DARLINGTON 6-DIP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.43 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf