Sullins Connector Solutions ECA32DCKI-S288
ECA32DCKI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA32DCKI-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 64POS .125"
Datasheet Download
ECA32DCKI-S288.pdf
Availability of ECA32DCKI-S288
QUANTITY
ECA32DCKI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA32DCKI-S288
Internal Part NumberEIS-ECA32DCKI-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row32
Number of Positions64
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA32DCKI-S288
Related LinksECA32DC, ECA32DCKI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA32DCKI-S288 Details Description
Related parts for ECA32DCKI-S288
CONN HEADER VERT .100 1POS 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HEADR INVRTD 32POS STR PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER PP 14POS TOP 1MM TIN datasheet.pdf
CONN IDC 19POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP-IN 10" NAT NYL datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
2POS,HV,90,50SQMM,COD A,CAB ASSY datasheet.pdf