Sullins Connector Solutions ECA36DCCT
ECA36DCCT picture photo
Mfg. Part Number
ECA36DCCT
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS .125"
Datasheet Download
ECA36DCCT.pdf
Availability of ECA36DCCT
QUANTITY
ECA36DCCT Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA36DCCT
Internal Part NumberEIS-ECA36DCCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA36DCCT
Related LinksECA3, ECA36DCCT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA36DCCT Details Description
Related parts for ECA36DCCT
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 7.62MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 150 OHM 0404 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS UNIV I/O NO EARS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 10"L X 8"W datasheet.pdf
M12-RUNDSTECKVERBINDER STI+BU datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 19MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf