Sullins Connector Solutions ECA40DCAH
ECA40DCAH picture photo
Mfg. Part Number
ECA40DCAH
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .125"
Datasheet Download
ECA40DCAH.pdf
Availability of ECA40DCAH
QUANTITY
ECA40DCAH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA40DCAH
Internal Part NumberEIS-ECA40DCAH
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA40DCAH
Related LinksECA4, ECA40DCAH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA40DCAH Details Description
Related parts for ECA40DCAH
IC REG LDO 3.3V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 1.75KV GEN PURP 22DIP datasheet.pdf
RECEPT WRAPOST .032-.046" .094" datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M580-C 25BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.5% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 10K OHM 50W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M24+8FS-2 9C1-2 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf