Sullins Connector Solutions ECA44DTKI-S288
ECA44DTKI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECA44DTKI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND
Datasheet Download
ECA44DTKI-S288.pdf
Availability of ECA44DTKI-S288
QUANTITY
ECA44DTKI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA44DTKI-S288
Internal Part NumberEIS-ECA44DTKI-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row44
Number of Positions88
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA44DTKI-S288
Related LinksECA44DT, ECA44DTKI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA44DTKI-S288 Details Description
Related parts for ECA44DTKI-S288
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SSOP datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SMD W/POSTS datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48LLP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
2.54MM KK HDR RA FRICLK 8POS datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IMCV-T1/E1/J1-LINETERM, TP/SSFIB datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 44POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS CABLE PIN datasheet.pdf