Sullins Connector Solutions ECA50DREN-S13
ECA50DREN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
ECA50DREN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .125"
Datasheet Download
ECA50DREN-S13.pdf
Availability of ECA50DREN-S13
QUANTITY
ECA50DREN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA50DREN-S13
Internal Part NumberEIS-ECA50DREN-S13
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA50DREN-S13
Related LinksECA50D, ECA50DREN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA50DREN-S13 Details Description
Related parts for ECA50DREN-S13
CABLE D-SUB-AFN15B/AE15M/AFN15B datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH DARL 8SMD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS STR S-LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf