Sullins Connector Solutions ECA50DTMI
ECA50DTMI picture photo
Mfg. Part Number
ECA50DTMI
Brief Description
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD
Datasheet Download
ECA50DTMI.pdf
Availability of ECA50DTMI
QUANTITY
ECA50DTMI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECA50DTMI
Internal Part NumberEIS-ECA50DTMI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECA50DTMI
Related LinksECA5, ECA50DTMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECA50DTMI Details Description
Related parts for ECA50DTMI
TOOL DIE SET W/OUT HAND CRIMPER datasheet.pdf
GUIDE RECEP MOD PRESS PE-G 12MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CARD GUIDE SNAP-IN 8.5" NAT NYL datasheet.pdf
762 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
CAP POLY 220UF 20% 20V SMD datasheet.pdf