Panasonic Electronic Components ECC-A3A390JGE
ECC-A3A390JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3A390JGE
Brief Description
CAP CER 39PF 1KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3A390JGE.pdf
Availability of ECC-A3A390JGE
QUANTITY
ECC-A3A390JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3A390JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3A390JGE
PackagingBulk
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3A390JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3A390JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3A390JGE Details Description
Related parts for ECC-A3A390JGE
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 40POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
UMMYQ-0500-1500-A datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
RING IS 18-14 10 .020NPST datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf