Panasonic Electronic Components ECC-A3A470JGE
ECC-A3A470JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3A470JGE
Brief Description
CAP CER 47PF 1KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3A470JGE.pdf
Availability of ECC-A3A470JGE
QUANTITY
ECC-A3A470JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3A470JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3A470JGE
PackagingBulk
Capacitance47pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3A470JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3A470JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3A470JGE Details Description
Related parts for ECC-A3A470JGE
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E ORANGE datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V 10% X5R 1206 datasheet.pdf