Panasonic Electronic Components ECC-A3D560JGE
ECC-A3D560JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3D560JGE
Brief Description
CAP CER 56PF 2KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3D560JGE.pdf
Availability of ECC-A3D560JGE
QUANTITY
ECC-A3D560JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3D560JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3D560JGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3D560JGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3D560JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3D560JGE Details Description
Related parts for ECC-A3D560JGE
IDC CABLE - HSR64H/AE64G/HSR64H datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH SIDE P2PAK datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 91MM datasheet.pdf
PAC-GF30-HE20-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 28MA 60 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK BST INV 0.5A 16MSOP datasheet.pdf
IC PFC MOSFET SOT-23-5 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf