Panasonic Electronic Components ECC-A3J100DGE
ECC-A3J100DGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-A3J100DGE
Brief Description
CAP CER 10PF 6KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-A3J100DGE.pdf
Availability of ECC-A3J100DGE
QUANTITY
ECC-A3J100DGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-A3J100DGE
Internal Part NumberEIS-ECC-A3J100DGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance10pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated6000V (6kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-A3J100DGE
Related LinksECC-A3, ECC-A3J100DGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-A3J100DGE Details Description
Related parts for ECC-A3J100DGE
RES 47 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD SRL-OUT 16-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT BOX MNT 2POS W/PINS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 10KV RADIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 2W datasheet.pdf