Panasonic Electronic Components ECC-D3D181JGE
ECC-D3D181JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-D3D181JGE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 180PF 2KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-D3D181JGE.pdf
Availability of ECC-D3D181JGE
QUANTITY
ECC-D3D181JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-D3D181JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-D3D181JGE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECC-x/ ECk-x Series 17/May/2002
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKGE
PackagingBulk
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-D3D181JGE
Related LinksECC-D3, ECC-D3D181JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-D3D181JGE Details Description
Related parts for ECC-D3D181JGE
CAP ALUM 150UF 20% 40V AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT FC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.6A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 344K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IX BUX TXRX 16BIT 3STATE 60HXQFN datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FA HD-I 5SMPR080F120O BENCH datasheet.pdf
108 dB, 192 kHz 6-In, 8-Out CODEC IC datasheet.pdf