Panasonic Electronic Components ECC-D3F680JGE
ECC-D3F680JGE picture photo
Mfg. Part Number
ECC-D3F680JGE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 3KV SL/GP RADIAL
Datasheet Download
ECC-D3F680JGE.pdf
Availability of ECC-D3F680JGE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ECC-D3F680JGE Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC-D3F680JGE
Internal Part NumberEIS-ECC-D3F680JGE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLECC-x/ ECk-x Series 17/May/2002
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKGE
PackagingBulk
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientSL/GP
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC-D3F680JGE
Related LinksECC-D3, ECC-D3F680JGE Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECC-D3F680JGE Details Description
Related parts for ECC-D3F680JGE
CAP FILM 35UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER R/A GOLD 8POS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf