Sullins Connector Solutions ECC10DCSS-S288
ECC10DCSS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DCSS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ECC10DCSS-S288.pdf
Availability of ECC10DCSS-S288
QUANTITY
ECC10DCSS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DCSS-S288
Internal Part NumberEIS-ECC10DCSS-S288
Series-
PackagingTray
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DCSS-S288
Related LinksECC10DC, ECC10DCSS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DCSS-S288 Details Description
Related parts for ECC10DCSS-S288
IC 10MHZ Z80 CMOS SIO/0 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PINS datasheet.pdf
WIREWAY 90 DEG STEEL 2.5X2.5" GR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf