Sullins Connector Solutions ECC10DRTF
ECC10DRTF picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DRTF
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC10DRTF.pdf
Availability of ECC10DRTF
QUANTITY
ECC10DRTF Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DRTF
Internal Part NumberEIS-ECC10DRTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Floating Bobbin, 0.116" (2.95mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DRTF
Related LinksECC1, ECC10DRTF Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DRTF Details Description
Related parts for ECC10DRTF
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC CMOS 8CH DATA SELECTOR 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 2 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 35V 0.05A SMINI-3 datasheet.pdf
78K0 FX2 IECUBE 64 QFP T-TYPE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.630V SOT-23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 100V SO-8FL datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf