Sullins Connector Solutions ECC10DRTI
ECC10DRTI picture photo
Mfg. Part Number
ECC10DRTI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
ECC10DRTI.pdf
Availability of ECC10DRTI
QUANTITY
ECC10DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10DRTI
Internal Part NumberEIS-ECC10DRTI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10DRTI
Related LinksECC1, ECC10DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10DRTI Details Description
Related parts for ECC10DRTI
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16-UDFN datasheet.pdf
RES 150 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf