Sullins Connector Solutions ECC10HETH
ECC10HETH picture photo
Mfg. Part Number
ECC10HETH
Brief Description
CONN EDGE HL .100 10POS
Datasheet Download
ECC10HETH.pdf
Availability of ECC10HETH
QUANTITY
ECC10HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC10HETH
Internal Part NumberEIS-ECC10HETH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC10HETH
Related LinksECC1, ECC10HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC10HETH Details Description
Related parts for ECC10HETH
CAP ALUM 47UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC MELF datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/SKT WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 128POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf