Sullins Connector Solutions ECC12DRMI-S288
ECC12DRMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DRMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ECC12DRMI-S288.pdf
Availability of ECC12DRMI-S288
QUANTITY
ECC12DRMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DRMI-S288
Internal Part NumberEIS-ECC12DRMI-S288
Series-
PackagingTray
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DRMI-S288
Related LinksECC12DR, ECC12DRMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DRMI-S288 Details Description
Related parts for ECC12DRMI-S288
FOOT GRND HEEL DISPOS 100PC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.4A 270 MOHM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Switch) Automotive, Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS W/SKT BOX datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
LED SZ5-P COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 8"W datasheet.pdf
CHISEL 30 0.8MM datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.00MM 64GB SLC datasheet.pdf