Sullins Connector Solutions ECC12DSXS
ECC12DSXS picture photo
Mfg. Part Number
ECC12DSXS
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS .100"
Datasheet Download
ECC12DSXS.pdf
Availability of ECC12DSXS
QUANTITY
ECC12DSXS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC12DSXS
Internal Part NumberEIS-ECC12DSXS
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC12DSXS
Related LinksECC1, ECC12DSXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC12DSXS Details Description
Related parts for ECC12DSXS
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:22 500MHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 48V 3.3V 9A PCB datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG188A 30AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf