Sullins Connector Solutions ECC13DCMT-S288
ECC13DCMT-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC13DCMT-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC13DCMT-S288.pdf
Availability of ECC13DCMT-S288
QUANTITY
ECC13DCMT-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC13DCMT-S288
Internal Part NumberEIS-ECC13DCMT-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC13DCMT-S288
Related LinksECC13DC, ECC13DCMT-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC13DCMT-S288 Details Description
Related parts for ECC13DCMT-S288
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HDR 14POS STR DUAL .163 AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf