Sullins Connector Solutions ECC15DCMI-S288
ECC15DCMI-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DCMI-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND
Datasheet Download
ECC15DCMI-S288.pdf
Availability of ECC15DCMI-S288
QUANTITY
ECC15DCMI-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DCMI-S288
Internal Part NumberEIS-ECC15DCMI-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DCMI-S288
Related LinksECC15DC, ECC15DCMI-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DCMI-S288 Details Description
Related parts for ECC15DCMI-S288
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SO datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IBUTTON KEY RING MOUNT YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER .4MM 38 POS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/SKT INLINE R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 600VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 4300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf