Sullins Connector Solutions ECC15DKJN
ECC15DKJN picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DKJN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ECC15DKJN.pdf
Availability of ECC15DKJN
QUANTITY
ECC15DKJN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DKJN
Internal Part NumberEIS-ECC15DKJN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DKJN
Related LinksECC1, ECC15DKJN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DKJN Details Description
Related parts for ECC15DKJN
RES SMD 430 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf
IC UART TXRX 128 BYTE 40QFN datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 5POS 3.81MM GRN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
15POS TOP ENTRY BLACK datasheet.pdf