Sullins Connector Solutions ECC15DRSN-S288
ECC15DRSN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DRSN-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ECC15DRSN-S288.pdf
Availability of ECC15DRSN-S288
QUANTITY
ECC15DRSN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DRSN-S288
Internal Part NumberEIS-ECC15DRSN-S288
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DRSN-S288
Related LinksECC15DR, ECC15DRSN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DRSN-S288 Details Description
Related parts for ECC15DRSN-S288
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER 14BIT CONF DDR2 150BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RS232-RS485 CONVERTER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.1A 0402 datasheet.pdf