Sullins Connector Solutions ECC15DSXS
ECC15DSXS picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DSXS
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ECC15DSXS.pdf
Availability of ECC15DSXS
QUANTITY
ECC15DSXS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DSXS
Internal Part NumberEIS-ECC15DSXS
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DSXS
Related LinksECC1, ECC15DSXS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DSXS Details Description
Related parts for ECC15DSXS
RES SMD 14K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 42POS STR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.23 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AA datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 2.2K OHM 12SRT datasheet.pdf