Sullins Connector Solutions ECC15DTKN
ECC15DTKN picture photo
Mfg. Part Number
ECC15DTKN
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ECC15DTKN.pdf
Availability of ECC15DTKN
QUANTITY
ECC15DTKN Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15DTKN
Internal Part NumberEIS-ECC15DTKN
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15DTKN
Related LinksECC1, ECC15DTKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15DTKN Details Description
Related parts for ECC15DTKN
RES SMD 120 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
TIE WING PUSH MNT PAN TY BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 2.5A datasheet.pdf
CABLE MARKER CARD WHITE UNLABEL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf