Sullins Connector Solutions ECC15MMVD
ECC15MMVD picture photo
Mfg. Part Number
ECC15MMVD
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ECC15MMVD.pdf
Availability of ECC15MMVD
QUANTITY
ECC15MMVD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC15MMVD
Internal Part NumberEIS-ECC15MMVD
PackagingTray
Card TypeFits Female Edgecards
GenderMale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact Type-
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC15MMVD
Related LinksECC1, ECC15MMVD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC15MMVD Details Description
Related parts for ECC15MMVD
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES MO 1W 680 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
VARISTOR 11V 75A 1206 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 23 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf