Sullins Connector Solutions ECC17DRSI-S750
ECC17DRSI-S750 picture photo
Mfg. Part Number
ECC17DRSI-S750
Brief Description
CONN EDGE DUAL .100 DIP 34POS
Datasheet Download
ECC17DRSI-S750.pdf
Availability of ECC17DRSI-S750
QUANTITY
ECC17DRSI-S750 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC17DRSI-S750
Internal Part NumberEIS-ECC17DRSI-S750
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row17
Number of Positions34
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC17DRSI-S750
Related LinksECC17DR, ECC17DRSI-S750 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC17DRSI-S750 Details Description
Related parts for ECC17DRSI-S750
CONN RCPT 17POS .100 POLAR TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 28MA 72 OHM SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 30W UFRM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180D SOL datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CAP CER 820PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf