Sullins Connector Solutions ECC18DCCT-S189
ECC18DCCT-S189 picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DCCT-S189
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DCCT-S189.pdf
Availability of ECC18DCCT-S189
QUANTITY
ECC18DCCT-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DCCT-S189
Internal Part NumberEIS-ECC18DCCT-S189
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DCCT-S189
Related LinksECC18DC, ECC18DCCT-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DCCT-S189 Details Description
Related parts for ECC18DCCT-S189
IC REG LDO 1.5V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES 18.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 10K OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN DIN M FEMALE 64CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 680UF 20% 4V T/H datasheet.pdf