Sullins Connector Solutions ECC18DCSI
ECC18DCSI picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DCSI
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DCSI.pdf
Availability of ECC18DCSI
QUANTITY
ECC18DCSI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DCSI
Internal Part NumberEIS-ECC18DCSI
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DCSI
Related LinksECC1, ECC18DCSI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DCSI Details Description
Related parts for ECC18DCSI
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
SHELL 36POS DUAL KEY VERT T-H datasheet.pdf
IC AGC AMP FOR TV TUNER 8VSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONNECTOR DN17 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
14-Bit, 150 MSPS, 1.8 V Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf