Sullins Connector Solutions ECC18DCWD
ECC18DCWD picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DCWD
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DCWD.pdf
Availability of ECC18DCWD
QUANTITY
ECC18DCWD Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DCWD
Internal Part NumberEIS-ECC18DCWD
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DCWD
Related LinksECC1, ECC18DCWD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DCWD Details Description
Related parts for ECC18DCWD
CONN PLUG 3POS WATERPROOF datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC PWR-DIST SWITCH DUAL 8-MSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 4WLCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf