Sullins Connector Solutions ECC18DTKS
ECC18DTKS picture photo
Mfg. Part Number
ECC18DTKS
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .100"
Datasheet Download
ECC18DTKS.pdf
Availability of ECC18DTKS
QUANTITY
ECC18DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18DTKS
Internal Part NumberEIS-ECC18DTKS
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18DTKS
Related LinksECC1, ECC18DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18DTKS Details Description
Related parts for ECC18DTKS
IC INTERFACE LINE SUBSCRB 44TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 10MM 3POS IP67 W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4SL-N4QDG-D5 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
Crystal 37.4000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf