Sullins Connector Solutions ECC18HETI
ECC18HETI picture photo
Mfg. Part Number
ECC18HETI
Brief Description
CONN EDGE HL .100 18POS
Datasheet Download
ECC18HETI.pdf
Availability of ECC18HETI
QUANTITY
ECC18HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of ECC18HETI
Internal Part NumberEIS-ECC18HETI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions18
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECC18HETI
Related LinksECC1, ECC18HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ECC18HETI Details Description
Related parts for ECC18HETI
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf